YAZARLAR

“MUCİZE YOLCULUK” 99 YIL ÖNCE BUGÜN BAŞLADI…

Nurcan Sabur Bizi yazmış teşekkür ederiz…

16.05.2018 02:11
“MUCİZE YOLCULUK” 99 YIL ÖNCE BUGÜN BAŞLADI…
16 Mayıs 1919 da İstanbul’dan samsuna köhne bir gemi kalkar. Bandırma vapuru. Klasik çınlayabilir kulaklarınızda ama işte orda değişmiştir “bir milletin makus talihi” tam olarak.

 

Yenilmişlikten, alt edilmişlikten bu gün içinde var olduğumuz topluma evrimleşmiş yaşantımızın kökü, kaynağı bağımsızlığımızın kaynağı o seyahatin başta Mustafa Kemal olmak üzere yolcuların tümü hatta o seyahatin bizzat kendisidir. Sembolik değerinin yanı sıra stratejik önemi ve etkisi de cabası.

 

Seyahatin üzerinden tam 99 yıl geçti. Önemi azalmasa da, etkisi değişmese de nesiller değişti. Yeni nesilleri o seyahati de yolcusunu da çok iyi tanımakta ve değerini de bilmekteler ne mutlu bize ki? Ama bu değerin bilinmeye devam edilmesi ve gelecek nesillere de anlatılması için bulabildiğimizi her fırsatı önemli önemsiz demeden değerlendirmemiz de kaçınılmazdır.

İşte bu da “Bir Denizcinin Doğum Günü” filminin  bir sahnesi; Sevilen oyuncu Cem Kılıç filmin Aytekin Karakterini canlandırıyor, gerek canlandırdığı karakter gerekse oyuncumuz Cem Kılıç gerçek hayatlarında o anlamlı yolculuğun değerini gayet iyi bilen insanlar ve durum aynı videoda bahsettikleri gibi. O seyahate Şükran, Saygı ve Gurur besliyorlar yüreklerinde.

 

 

Film Başta Kazan Film Festivali olmak üzere bir çok festivale iştirak etmek için yapılmış. Senaryosu Gültekin Bayır’a ait. Yönetmenliğini de kendisi yapmış, Filmde Cem Kılıç’ın yanı sıra bir sürü değerli ve tanınmış oyuncu da yer almakta.

 

Fatih Dizisinin Kuşçu Doğan’ı Ergun Kuyucu, Muhteşem Yüzyıl Kösem dizinden tanıdığımız Kadriye Çetinkaya, Fransız Türk Ortak yapımız oyuncu Orhan Milli, Cansel Kula, Ülker Su Osmanoğlu, gibi değerli oyuncular var.

 

Yönetmenin kendisi için çektiği ilk film olan “Bir Denizcinin Doğum Günü” filminin yapımcısı gerçek bir denizci ve Uzak Yol Kaptanı olan Erol Aydın. Zaten filmin ortaya çıkış nedeni de Erol Aydın ile Gültekin Bayır’ın oluşturdukları bir grup. Adı “Yedi Deniz Düşünce Hareketi” Akıllarının, ellerinin ve imkanlarının yettiği nispette deniz projeleri üreteceklerini söylüyorlar. Filme geri dönersek “Bir Denizcinin Doğum Günü” filminde Erol Aydın ve Gültekin Bayır’ın arkadaşları destek olmak için rol aldılar. Bunların içinde Koray Şahinbaş, Müfit Aytekin, İlkay Akdağlı, Bekir Çiçekdemir, Alp Özgür Yaşin, Eda Özdemir, Emrah Yılmaz gibi çok sevilen ünlü oyuncular da bulunmakta. Filmin Müziklerini bir zamanların ünlü solisti şimdi ise dizi ve film müziklerinin aranan ismi Barış Aryay yapmakta.