DENİZ FENERLERİ

DENİZ FENERLERİ

İnsan denen canlıyı dünyanın en değerli varlığı kılan özelliği şüphesiz ki zekâsıdır. İnsanoğlu zeki olmanın avantajını kullanarak üzerinde yaşadığı dünyayı kendi türü için daha güvenli, konforlu, erişilebilir ve yaşanabilir kılmayı başarmıştır. Akıllı olmanın getirdiği avantaj insan denen varlığa tabiat ile mücadele etme pahasına da olsa bir medeniyet kurma şansı vermiştir. İnsanoğlu var olduğu günden beri kurduğu bu medeniyeti yaşatmak ve kendinden sonraki nesillere aktarmak için sürekli mücadele etmektedir.

Her ne kadar insanlar çeşitli kavimlere ayrılmış, adlarına ülke dediği kara parçalarında yaşamış/yaşıyor olsalar da medeniyet tüm insanlığın ortak bir değeri olmayı başarmıştır. Ayrıca insanoğlu medeniyetini kurarken çok önemli bir takım araçlar, yöntemler bulmuş, bunları zaman içinde kullanmış geliştirmiş ve çeşitli türden medeniyet emareleri inşa etmiştir. Bunların bazıları diğer tüm icat ve keşiflerden farklı olarak tüm insanlığın ortak değeri halini almış ve medeniyetin gelişmesinde çok önemli bir yer tutmuştur.

Deniz Fenerleri şüphesiz bu duruma en iyi örneklerden biridir. Deniz Fenerleri neredeyse binlerce yıldır insanlığın bu medeniyet yolculuğunda onlara rehberlik etmiş güvende hissetmelerine yol açmış daha da önemlisi onlara yol göstermiş medeniyetlerinin uzaklara erişmesine ve çok daha ileri seviyelere ulaşmasında en önemli, en güvenilir araçlardan biri olmuştur.

Deniz Feneri insanoğlunun cesaretinin, keşfetme arzusunun, diğer insanlarla tanışma ve kendini tanıtma istediğinin hem eseri hem de mimarı olarak medeniyet tarihimizi aydınlatmıştır. Günümüzde bu yapılar hızla gelişen küresel konumlandırma ve uydu teknolojilerinin yayılmasıyla zamanın kurbanı olmaya yüz tutmuş eski ve tarihsel önemleri yitirmeye başlamıştır.

Bizce insanlığın ve medeniyetimizin Deniz Fenerlerine karşı en azında kültürel ve manevi bir sorumluluğu hatta vefa borcu vardır. Bu belgesel projesi, yüreğinde, kalbinde, aklında deniz olan tüm insanların, tüm insanlığın bu yalnız ve vakur rehberlere olan teşekkürünün bir ifadesi, bir eseri olacaktır.

Belgeselimiz önem sırasına göre ülkemiz kıyılarında yer alan 11 (on bir) adet Deniz Fener’i ile başlayacak yeni bölümler ile de sayıları neredeyse yüzlerce olan tüm Deniz Fenerlerinin günümüzdeki durumlarını, tarihçelerini hatta bazılarının konu olduğu efsaneleri konu alarak devam edecektir.

 

Saygılarımla.

Gültekin BAYIR
Proje Sahibi &Yönetmen

Erol Aydın
Danışman & Yapımcı